wtorek, 15 listopada 2011

System płac

Sposoby uzależniania oraz wiązania wysokości płac z nakładami i wynikami pracy określane są pojęciem systemu płac. Często w praktyce gospodarczej i literaturze można spotkać się z pojęciem formy płac uznanym za pojęcie równoznaczne.

Podstawą organizacji płac w przedsiębiorstwach jest taryfowy system płac, zwany również układem taryfowym. Do elementów określających taryfowy system płac należą: stawka podstawowa, tabela płac i taryfikator kwalifikacyjny.
Stawka podstawowa, nazywana również stawką taryfową, jest najniższą stawką wynagrodzenia za określoną jednostkę czasu, np. godzinę, dzień, miesiąc. Wynika ona z obowiązującego minimum płac.
Tabela płac, zwana również siatką taryfową, obejmuje stawki płac począwszy od stawki podstawowej, a na najwyższej stawce skończywszy. Różnica między najniższą a najwyższą stawką stanowi o rozpiętości tabeli płac. Stosunek między poszczególnymi stawkami wyznaczony jest przez współczynnik kwalifikacyjny, oznaczający relację określonej stawki do stawki podstawowej.
Taryfikator kwalifikacyjny zawiera zestawienie zawodów, stanowisk pracy lub czynności z podaniem kategorii płacy, jaka przysługuje na określonym stanowisku pracy lub za określoną pracę, oraz z wyszczególnieniem charakterystyki kwalifikacyjno-produkcyjnej. Charakterystyka ta podaje kwalifikacje i umiejętności, jakie powinny cechować pracownika na danym stanowisku pracy, lub umiejętności potrzebne do wykonywania określonej pracy, stopień uciążliwości pracy i warunki pracy oraz zakres odpowiedzialności na danym stanowisku pracy.
W zależności od warunków i rodzaju wykonywanej pracy stosowane są różne metody ustalania wynagrodzenia za pracę, ujęte w dwa zasadnicze systemy płac:
  • czasowy system płac;
W czasowym systemie płac wynagrodzenie pracownika zależy od przepracowanego przez niego czasu. Stosuje się dwie odmiany tego systemu: płacę czasową zwykłą i płacę czasową z premią.
  • akordowy system płac;
Akordowa forma płac uzależnia wysokość zarobku od ilości wykonanych jednostek produkcji o właściwej jakości. Powiązanie w tej formie płac z ilością produkcji powoduje, że sprzyja ona wzrostowi wydajności pracy i stwarza bodźce do wzrostu aktywności zawodowej pracownika. Dążenie do zwiększenia ilości produkcji w wyniku akordowej formy płac może w niektórych wypadkach wywołać ujemne zjawiska, wyrażające się na przykład w mniejszej dokładności i gorszej jakości wykonywanej pracy, rozrzutności w gospodarowaniu materiałami, w braku dbałości o maszyny i urządzenia.

1 komentarze:

Justynka pisze...

Każdy chce godziwie zarabiać i mieć wypłatę na czas. Kwestiami zatrudnienia i wypłat w waszej firmie może zająć się agencja pracy, wiedzieliście o tym? Czytam na https://kono.jobs/headhunting/ na jakich zasadach można podjąć współpracę z taką agencją i jakie są to korzyści zarówno dla pracodawcy jak i samego pracownika.

Prześlij komentarz