Kandydat na pracownika składa zazwyczaj podanie o przyjęcie do pracy, do którego dołącza: odpis świadectwa szkolnego, zaświadczenie pracy i opinie z ostatniego miejsca pracy oraz dokumenty stwierdzające kwalifikacje zawodowe. Po złożeniu podania, wraz ze wspomnianymi dokumentami, odpowiedzialny pracownik komórki osobowej powinien przeprowadzić rozmowę z kandydatem do pracy, w celu uzyskania dodatkowych informacji o nim, dotyczących na przykład doświadczenia zawodowego, pracy w ostatnim miejscu zatrudnienia, sytuacji rodzinnej, oczekiwań wiążących się ze sferą zawodową i płacową w nowym zakładzie pracy itp. Informacje te powinny ułatwić skierowanie kandydata na odpowiednie miejsce pracy. Po rozmowie wstępnej pracownik komórki osobowej kieruje go do kierownika komórki organizacyjnej, w której kandydat ma być zatrudniony.
Kierownik komórki organizacyjnej powinien porozmawiać z przyszłym pracownikiem o warunkach i charakterze pracy, jego zamiłowaniach oraz powinien zapoznać go z nowym miejscem pracy proponując konkretne już stanowisko pracy i wysokość płacy. Jeżeli propozycje konkretnych warunków pracy oraz zarobków odpowiadają kandydatowi do pracy, kierowany jest on na badanie lekarskie (jeżeli jest to wymagane), a następnie zostaje podpisana z nim umowa o pracę.
Z chwilą zawarcia umowy o pracę rozpoczyna się następny etap, polegający na wprowadzeniu nowego pracownika do pracy, czym zajmuje się jego bezpośredni przełożony. To wprowadzenie do pracy, oprócz zapoznania nowego pracownika z miejscem pracy i z samą pracą, którą ma on wykonywać, powinno obejmować również: zapoznanie pracownika z pozostałymi członkami zespoły, w którym będzie pracował, zorientowanie pracownika, jak przebiega proces pracy całej komórki organizacyjnej, jakie są jej zadania i znaczenie dla całego przedsiębiorstwa, przekazanie informacji o działalności urządzeń sanitarnych i socjalnych oraz zapoznanie ze sposobem obliczania zarobków, przydziału premii, nagród itp.
Bardzo ważne jest zaznajomienie nowego pracownika z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w całym zakładzie i miejscu pracy.
Odpowiednie wprowadzenie do pracy ma duże znaczenie dla samej postawy pracownika, gdyż sprzyja szybszej adaptacji zawodowej i pozwala na zespolenie z gronem współpracowników.